MISSION, TARGETS AND MEMBERSHIP
IN UROGYNAECOLOGICAL SOCIETY

The Urogynaecological Society of the Czech Republic strives to improve the care of patients suffering from urinary incontinence and the dissemination of specialist knowledge in the field of urogynecology. The Urogynaecological Society disseminates expertise by organizing professional and popularizing events, providing opinions and opinions on issues of diagnosis, treatment and prevention of incontinence. They are involved in the further education of healthcare professionals and other persons who are related to urogynecology or to incontinent patients.

The Urogynaecological Society of the Czech Republic cooperates with the Czech and Slovak Medical Society and other organizations related to urogynecology. The company also cooperates with foreign professional societies and associations, especially the International Continence Society and the International Urogynaecological Association. The Urogynaecological Society of the Czech Republic supports scientific cooperation with domestic and foreign institutions and universities.
 

Everyone who is interested in disturbing the activity of the urogenital tract can become a member of the Society or who deals with these disorders professionally. Members may be physicians, pharmacists, engineers, nurses, or medical students at least in the 6th semester or who practice the profession related to the treatment and prevention of disorders of the urogenital tract.
 

Members of the Society are accepted by the Bureau on the basis of a membership application. Membership is established on the date of admission. In case the Bureau rejects the application, the applicant must be informed of the membership. Against such a decision, a candidate may appeal to a member meeting whose decision is final.

NEWS

Světový týden Kontinence

Také patříte mezi ty, kterým se ta nepříjemná záležitost stala? V České republice trápí nechtěný únik moči (inkontinence) přibližně 7 – 10 % lidí. A to bez rozdílu pohlaví! Pro většinu z nich to představuje veliké tabu. Možná jste jen ošetřovatelé svých blízkých, kteří tím problémem trpí. Seznámení s problémem může výrazně přispět ke zlepšení jejich kvality života. Proto spolek Incoforum z.s. pořádá už 11. Týden kontinence.

Bohužel, inkontinence patří k trápení, o kterém se však pacienti stydí mluvit. I pro ně přicházíme s osvětou – virtuálním Týdnem kontinence, ve kterém vás chceme informovat, jak inkontinenci moči diagnostikujeme a jak ji léčíme. Jsme rádi, že jste naše stránky navštívili a pokud tímto problémem trpíte, můžete vyzkoušet některá cvičení na jeho zlepšení.

Prosíme také, abyste nejen četli, ale i vyplnili krátký kvíz a dotazník, který dále pomůže k řešení tohoto problému u řady z vás. V případě potřeby informujte o týdnu kontinence také své blízké.

Lukáš Horčička
Předseda Správní rady Incoforum z. s.

Světový týden Kontinence

Slovenská konference

26.9.-27.9.2024
IX. Slovenská konferencia urogynekológie, Hotel Tenis, Zvolen
https://www.urogynekologia.sk/konferencia

Slovenská konference

Program EUGA

Kompletní program ke shlédnutí zde

Program EUGA

Sponsors